YGS görünümlü TYT, Yeni Üniversite Sınavı Nasıl Olacak?

yks-bilgilendirme-semineri
12.Sınıf Öğrencilerimize ve Velilerimize YKS Bilgilendirme Semineri
10 Kasım 2017
atasehir-gozde-ufuklar-anadolu-lisesi-bina
YKS Nedir? Veli Bilgilendirme Semineri Yapıldı.
14 Kasım 2017
yeni-universite-sinavi-nasil-uygulacak

YGS görünümlü TYT… YÖK, YKS’yi değiştirdi.

YÖK , TYT’nin içeriğini değiştirdi. 120 soruya 135 dakika verildi. Fen bilimleri testi ile felsefe ve din kültürü ve ahlak bilgisi testleri yeniden sınava alındı.

SINAVA DİN, FELSEFE VE FEN SORULARI EKLENDİ

Yükseköğretim Kurulunca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda, Türkçe testindeki 40 soruya ek olarak 20 sosyal bilimler (coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve tarih) sorusu daha eklendi. Matematik testindeki 40 soruya ek olarak da 20 fen bilimleri sorusu (biyoloji, fizik ve kimya) olmak üzere TYT’de toplam 120 sorunun yer alması kararlaştırıldı. Daha önce açıklanan soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 120 soru için sınav süresi 135 dakika olarak belirlendi.

İKİNCİ AŞAMA PAZAR GÜNÜNE ALINDI

Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk aşamanın cumartesi sabahı, ikinci aşamanın ise pazar sabahı yapılması kararlaştırıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verildi. İkinci oturumda ve dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Lisans programlarına yerleştirme için puan türleri, daha önce açıklandığı gibi sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı şeklinde olacak.

 

HANGİ TESTTE NE KADAR SORU VAR?

Türkçe: 40

 Sosyal Bilimler : Coğrafya (5), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (5),

 Felsefe (5), Tarih (5)

 Temel Matematik: 40

 Fen Bilimleri: Biyoloji (6), Fizik (7), Kimya(7)

Gözde Ufuklar Anadolu Lisesi

Erken Kayıt Avantajı
Sizi Bekliyor!


 Uzmanlarımız Sorularınızı Yanıtlamak için Sizi Arasın!
GÖNDER